Kimmo "Kimi" Räty

Kimi on joensuulainen, kahden lapsen isukki. Hän on koulutukseltaan sairaanhoitaja AMK 2005, luonto-ohjaaja ja elämyspedagoginen ohjaaja 1996. Kimi on myös aloittanut opinnot ratkaisukeskeisen psykoterapian erityistason koulutuksessa 2010.

Kimi on tehnyt töitä Outward Bound Finland ry:ssä toiminnanjohtajana vuosina 1998-2004, jolloin hän vastasi kurssien ohjaamisesta ja ohjaajien koulutuksesta sekä organisaation yleispyörityksestä. Hän myös kehitteli yhdessä Hämäläisen Jyrkin kanssa Seikkailu- ja Elämystoimialan Turvallisuuden Laatu -ohjelman (SETLA) ja sotkeutui muutenkin alan turvallisuusasioihin.
Sittemmin Kimi työskenteli vuosina 2005-2008 psykiatrian puolella lyhyen aikaa lastenpsykiatrian osastolla ja pidemmän aikaa aikuisten sairaalaosastotyössä Helsingissä sekä Rovaniemellä.
Nykyisin hän yhdistelee mielenterveystyötä ja seikkailukasvatuksen menetelmiä työskennellessään kolmannella sektorilla kouluttajana ja koulutussuunnittelijana. Outward Boundille Kimi on myös väsännyt kirjan elämyspedagogisesta ohjaamisesta, joka ilmestyi hiljattain.

Ennen lastensa syntymää Kimi on retkeillyt, melonut virrassa ja tasaisella sekä kiipeillyt kallioilla ahkerasti. Hän on käynyt Melontaopaskoulutuksen 1998 sekä KO-koulutuksen 2004. Kimi on myös SPR:n EA-kouluttaja ja rakensi mm. Melontaturvallisuusryhmälle Melojan EA-kurssirungon 2008. "Tällä hetkellä oma vapaa-aika pidempiin luontosessioihin on rajallista, mutta jahka lapset hieman kasvaa, niin aikaa liikenee elämyspedagogiikallekin enemmän", tuumii Räty.

Viime aikoina Kimi on löytänyt uuden luonnossa liikkumisen lajin, jousimetsästyksen ja vaistojousiammunnan. "Seikkailun kiksejä, zeniläistä hermojen hallintaa ja luontosuhteen syventämistä samassa paketissa", veistelee Itä-Suomen iloinen poika.